Class Schedule AY 2019-20
IMD First Semester(July 24, 2019)-3rd Year Special Class - 14th and 15th batch
ROOM: ANNEX 202 13
Time Monday- October 14 Tuesday - October 15 Wednesday- October 16 Thursday- October 17 Friday - October 18 Saturday- October 19
8:00 am - 10:00 am Surgery Internal Medicine Surgery Internal Medicine Pedia 3 Internal Medicine
           
  Topic 11: Acute Abdomen Bronchiectasis Topic 12: Intra-Abdominal COPD Gastrointestinal Diseases Respiratory Critical Care
  & Intestinal Obstruction Lung Abscess Infections in Children Mechanical Ventilation
    Cystic Fibrosis     Acute Respiratory
        Distress Syndrome
          ABG
           
  Dr. Basilio Dr. Yap-Roa, J. Dr. F. Arancel Dr. Bayogan Dr. Beley  
10:00 am - 12:00 nn (Neurology) 10:00-11:30 am (Neurology) 10:00-11:30 am Internal Medicine Community Medicine Community Medicine Community Medicine
    (Make Up Class)   (Make Up Class from Oct 3)
  Lecture: Hyperkinetic Lecture: Management of ASTHMA EMERGING DISEASES PTB PREVENTION ANTI-SMOKING
  Movement Disorders Parkinsonís Disease & other   & MANAGEMENT;  
  Case Studies: Extrapyramidal syndromes   LEPROSY  
  Hyperkinetic Movement Case studies: Parkinsonís      
  Disorders Disease      
             
  Dr. D. Floresca Dr. D. Floresca   Dr. M. Ababon Dr. A. Lopez Dr. A. Lopez
1 :00pm - 3:00 pm OB 3 Pedia 3 OB 3 Pedia 3 Legal Medicine Community Medicine
            (Make Up Class from Oct 4)
  Chap. 51: TB in Children Chapter 52: Gastrointestinal GRP. 11 Impotency, Sterility, Family Dynamic using
  Pulmonary Disorders   Thromboembolic Disorders Diseases Pregnancy and Legitimacy, Biophysical Approach
        in Children Abortion, Birth and  
          Infanticide, Dowry Death  
          GRP. 12 Medico-Legal Aspects  
          of Sex Crimes, Virginity,  
          Sexual Offences, Sexual  
          Perversions  
             
             
  Dr. F. Ababon Dr. Bonleon, M. Dr. Lim, ML Dr. Beley Atty. Panes Dr. K. Castro
3:00 pm - 5:00 pm Clinical Instruction Clinical Instruction Clinical Instruction   Opthalmology (3:30-5:00pm)  
  (3-7pm) (3-7pm) (3-7pm)      
        Glaucoma  
  Group 1- OB Gyne Group 1- OB Gyne Group 1- OB Gyne    
  OSCE EXAM        
  Group 2- Surgery Group 2- Surgery Group 2- Surgery   Dr. Villanueva  
5:00 pm - 7:00 pm         Opthalmology (5:00-6:30pm)  
  Group 3- Pediatrics Group 3- Pediatrics Group 3- Pediatrics    
        Headache  
  Group 4- ComMed Group 4- ComMed Group 4- ComMed    
           
          Dr. Cordero