3rd Year NMD -Class Schedule AY 2020-2021
NMD First Semester - July 20, 2020)  
15
Time Monday - October 26, 2020 Tuesday - October 27, 2020 Wednesday -October 28, 2020 Thursday - October 29, 2020 Friday - October 30, 2020 Saturday - October 31, 2020
8:00 am - 10:00 am Internal Medicine (8:00-10:00am) Surgery (8:00-10:00 am) Internal Medicine (8:00-10:00am) Surgery (8:00-10:00 am) Internal Medicine (8:00-10:00am) Internal Medicine (8-10am)
            Make up class
  Evaluation Exam Evals 8:  Topics 15-16 Introduction to Immunology  Topic 17: Human Immunodeficiency   
    Review of Basic Principles in  Congenital Heart Disease Syndrome Primary Immune Deficiency 
    Immunology   Diseases
         
         
  Dr. Nobleza/Dr. Raquid/ Dr. Lim     Dr. J. Yamyamin/
  Dr. Platero/ Dr. Polestico Drs. N. Batucan & A. Fajardo Dr. M. Decena-Ang/Dr. Yamyamin Dr. V. Hofileρa Dr. Kathryn Roa/Dr.  Dr. M. Decena-Ang
10:00 am - 12:00 nn Community Medicine  Community Medicine  Legal Medicine NS 3 (Neurology) 10 - 11:30 am NS 3 (Neurology) 10 - 11:30 am  
           
  Levels of Physician Involvement Wellness and Health  Damages, Medical Negligence, Evaluation and Management  Evaluation and Management  SDL
  with Families Promotion and Maintenance Jurisprudence, of Autonomic Nervous System  of Neuropathies (May be used  as  make up
      Medical Records and  Disorders  and Neuropathic Pain class for unannounced
    Documentary Evidences     holiday)
           
         
  Dr. Miyake Dr. R. Polestico Atty. Ma. Theresa Panes, MD Dr. M. Anuta Dr. M. Anuta  
1 :00pm - 3:00 pm Pediatrics 3 Ob-Gyn 3 Pediatrics 3 Ob-Gyn 3 Pediatrics 3  
    Chap. 54:      
  Renal Diseases in Children  Gastrointestinal Disorders  Renal Diseases in Children Chap. 56: Hematological Renal Diseases in Children SDL
    Chap. 55: Hepatic, Biliary, and   Disorders   (May be used  as  make up
    Pancreatic Disorders     class for unannounced
          holiday)
  Dr. Michael Manalaysay Dr. R. Robiso Dr. Michael Manalaysay Dr. Dennis John Ortiga Dr. Michael Manalaysay  
3:00 pm - 5:00 pm Ophthalmology (4:00-5:30 pm) Ophthalmology (4:00-5:30 pm)   Clinical Instruction(3:00 – 7:00) Clinical Instruction(3:00 – 7:00) Clinical Instruction(3:00 – 7:00)
           
  Orbit Ocular and Orbital Emergencies    Group 1 – Ob-Gyne Group 1 – Ob-Gyne Group 1 – Ob-Gyne
    & Trauma                         OSCE Exam                      OSCE Exam                      OSCE Exam
           
  Dr. Maricel Luzano Dr. MG Villanueva   Group 2 – Pediatrics Group 2 – Pediatrics Group 2 – Pediatrics
5:00 pm - 7:00 pm   Ob-Gyne                                                                                               
    5:30-7:30 pm        
        Group 3 -  Commed Group 3 -  Commed Group 3 -  Commed
  SDL EVALUATION EXAM        
    CH. 51, 52, 53, 54, 55        
        Group 4 – Internal Med. (SIM) Group 4 – Internal Med. (SIM) Group 4 – Internal Med. (SIM)
             
    Dr. G. Dela Victoria