Class Schedule AY 2019-2020
15th IMD-3RD YEAR July 2019
Section: B
Room: 3B Amphi
Week 9
Second Semester
Time Monday - September 2 Tuesday - September 3 Wednesday - September 4 Thursday - September 5 Friday - September 6 Saturday - September 7
8 am - 10 am   Internal Medicine Ob-Gyn 3 Derma Internal Medicine Internal Medicine
    make up class Chap 23: Infections of the Upper and Lower Genital Tract Bacterial Infections

Thyroid Gland
Parathyroid Gland
Decrease of the Pancreas
  Disorders of the Anterior Pituitary and Neurohypophysis
 
 
 
    Dr. Francis Ho Dr. G. Dela Victoria Dr. Guillano Dr. Francis Ho Dr. Nobleza
10 am - 12 nn   Med Ethics Rehab Med (10-11am) Derma (10-11am) Radiology Community Medicine
    Group 4
Battles over Human Embryos and Stem Cells, Stem Cells Theraphy
Peripheral Neuropathies Evaluation exam MUSCULOSKELETAL 2

DOMESTIC VIOLENCE
    Dr. Guillano
     
    Commed evals (11-12nn)
    EVALS EXAM
    Atty. Panes Dr. Santos-Carpio DR. MIYAKE/RUBIATO Dr. R. Tupas DR. OLIVE DE CASTRO
1 pm - 3 pm Pediatrics 3 Surgery Internal Medicine Surgery Pediatrics 3 Ob-Gyn 3
  Oncologic Diseases in Children 1 TOPIC 11: PEDIATRIC SURGERY Diseases of the Gallbladder and Bile Ducts EVALAUTION 5: TOPICS 10,11 Oncologic Diseases in Children 2 Chap 20: Anatomic Defects of The Abdominal Wall and Pelvic Floor
Chap. 21: Urogynecology (SDL)
make up class
 
 
 
 
  Dr. Mae Concepcion Dolendo DR. S. AQUINO Dr. Shiela Hernandez DR. N. BATUCAN Dr. Mae Concepcion Dolendo Dr. AK Veliganio
3 pm - 5 pm ENT-HNS (3:30-5pm) NS 3 (Psychiatry) (3:30-5pm) Clinical Instruction(3:00 7:00) Clinical Instruction(3:00 7:00) Clinical Instruction(3:00 7:00) Med Ethics
    Impulse Control Disorders       make up Transplants
  Diseases of the Pharynx and Larynx Group 1 Com. Med Group 1 Com. Med Group 1 Com. Med
         
    Group 2 Medicine Group 2 Medicine Group 2 Medicine
    OSCE Exam OSCE Exam OSCE Exam
  Dr. Danilo Legita Dr. B.Mabunga Group 3 - Ob-Gyne Group 3 - Ob-Gyne Group 3 - Ob-Gyne Fr. Manuel Perez, MD
5 pm - 7 pm ENT-HNS (5-6:30pm) NS 3 (Psychiatry) (5-6:30pm)        
    Developmental Disorders: ADHD, ASD, Learning Disorders, Mental Deficiency Group 4 Surgery Group 4 Surgery Group 4 Surgery  
  Physiology and Disorders        
  of Voice and Swallowing        
           
           
  Dr. Christine Dayanghirang Dr. A. Padilla