Class Schedule AY 2019-2020
15th IMD-3RD YEAR July 2019
Section: B
Room: 3B Amphi
Week 14
Second Semester
Time Monday - October 7 Tuesday - October 8 Wednesday - October 9 Thursday - October 10 Friday - October 11 Saturday - October 12
8 am - 10 am Ob-Gyn 3 Internal Medicine Ob-Gyn 3 Derma Internal Medicine Internal Medicine
  Chap. 42: Infertility
Chap. 43: In-Vitro Fertilization
Make up class
Lung Ca
Chap. 28: Intraepithelial
Neoplasia of the Lower Ginital Tract
Cutaneous Manifestations of Systemic diseases Genito Urinary Tumors Cancer of Unknown Primary, Head and Neck Tumors
 
 
 
 
  Dr. Cabling   Dr. C. Rayel Dr.  Alabado    
10 am - 12 nn   Med Ethics Rehab Med (10-11am) Derma Radiology Community Medicine
    Group 7 PHYSICIAN
Substitution and Ghost Surgery
Arthritis rehab Fungal Infections                                                                       (make up class) WOMEN’S IMAGING LIFESTYLE COUNSELLING AND CHANGING BEHAVIOUR
   
   
   
   
    Atty. Panes Dr. Aportadera Dr. Soriano Dr. R. Tupas DR. SALUMBIDES
1 pm - 3 pm Pediatrics 3 Surgery Internal Medicine Surgery Pediatrics 3  
  Immulogic Diseases in children 2 TOPIC 17: FRACTURES AND DISLOCATIONS OF THE UPPER EXTREMITIES   EVALUATION 6: TOPICS 16,17 Neurologic Diseases in Children 1  
     
     
     
     
  Dr. G. Tupas DR. A. CARPIO   Dr. N. Batucan Dr. Agbisit  
3 pm - 5 pm ENT-HNS  (3:30-5pm) NS 3 (Psychiatry) (3:30-5pm) Clinical Instruction(3:00 – 7:00) Clinical Instruction(3:00 – 7:00) Clinical Instruction(3:00 – 7:00) Community Medicine
    Basic of Forensic       make up class
  Allergic Rhinitis Group 1 –  Com. Med Group 1 –  Com. Med Group 1 –  Com. Med LEVELS OF PHYSICIAN INVOLVEMENT WITH FAMILIES
                                       OSCE Exam                                    OSCE Exam                                    OSCE Exam
    Group 2 – Medicine Group 2 – Medicine Group 2 – Medicine
                                       OSCE Exam                                    OSCE Exam                                    OSCE Exam
  Dr. J. Gabriel de Borja Dr. K. Obed Group 3 - Ob-Gyne Group 3 - Ob-Gyne Group 3 - Ob-Gyne DR. CLAIRE MIYAKE
5 pm - 7 pm ENT-HNS  (5-6:30pm) NS 3 (Psychiatry) (5-6:30pm)                                    OSCE Exam                                    OSCE Exam                                    OSCE Exam  
    Psychiatric Emergencies
(Child & Adult)
Group 4 –  Surgery Group 4 –  Surgery Group 4 –  Surgery  
  ENT-Head and Neck Surgery                                    OSCE Exam                                    OSCE Exam                                    OSCE Exam  
  Emergencies        
           
           
  Dr. Gil Yarra Dr. B.Mabunga