Class Schedule AY 2019-2020
15th IMD-3RD YEAR July 2019
Section: B
Room: 3B Amphi
Week 16
Second Semester
Time Monday - October 21 Tuesday - October 22 Wednesday - October 23 Thursday - October 24 Friday - October 25 Saturday - October 26
8 am - 10 am Ob-Gyn 3 Internal Medicine Ob-Gyn 3 Derma Internal Medicine Internal Medicine
  Chap. 29: Malignant Disease of the Cervix Make up class
Hemolytic Anemia and anemia due to blood loss Megaloblastic anemia
Chap 30: Neoplastic Diseases of the Vulva
Chap 31: Malignant Diseases of the Vagina
Diseases of the hair and nails Bone Marrow failure Syndromes
Aplastic Anemia
Polycythemia/ Myeloproliferative DS
 
 
 
 
  Dr. C. Rayel   Dr. Madis Dr. Bunagan    
10 am - 12 nn   Med Ethics Rehab Med (10-11am) Surgery Radiology Community Medicine
    Group 9
Requests to be physician-assisted dying
CPIC make up class THORACIC RADIOLOGY END OF LIFE CARE
    TOPIC 20: SKIN INFECTIONS, CUTANEOUS MALIGNANCIES & SODFT TISSUE TUMORS
   
   
   
    Atty. Panes Dr. Aportadera DR. J. JAVIER Dr. R. Tupas DR. ROJIM SORROSA
1 pm - 3 pm Pediatrics 3 Surgery Internal Medicine Surgery Pediatrics 3 Community Medicine
  Dermatologic Diseases in Children 2 EVALUATION 7: TOPICS 18, 19   TOPIC 21:SURGERY OF THE HEAD AND NECK Reserved for Make up Class make up class
  EVALUATION EXAM HOME CARE
   
   
   
  Dr. M.A.C. Serrano DR.N. BATUCAN Drs. Nobleza, Lim, Raquid, Polestico DR. S. CORTEZ   DR. EVELYN LAO
3 pm - 5 pm ENT-HNS (3:30-5pm) NS 3 (Psychiatry) (3:30-5pm) Clinical Instruction(3:00 7:00) Clinical Instruction(3:00 7:00) Clinical Instruction(3:00 7:00)  
    Psychotherapy: Adult and Child        
  Pediatric ENT Group 1 Group 1 Group 1  
           
    Group 2 Group 2 Group 2  
           
  Dr. Donnie Segocio Dr. A. Padilla Group 3 - Group 3 - Group 3 -  
5 pm - 7 pm ENT-HNS (5-6:30pm) NS 3 (Psychiatry) (5-6:30pm)        
    Psychopharmacology: Adult and Child Group 4 Group 4 Group 4  
  Maxillofacial Trauma        
           
           
           
  Dr. J. Gabriel de Borja Dr. K. Obed